Medencesérülések
A medencét alkotó csontok sérülése súlyos, életveszélyes állapotnak tekinthető. Részben azért, mert ezek védik a kismedencei szerveket, másrészt azért, mert bő vérellátású területek. Mivel jelentős szerepet töltenek be a járásban, ezért a gyógyulás hosszú ágyhoz kötöttséget jelent.
Anatómia
A medenceöv a medencecsont és a keresztcsont összenövéséből alakult ki. Előbbi három csont, a csípőcsont, a szeméremcsont és az ülőcsont csontos összenövéséből, míg utóbbi 5 csigolya összenövéséből alakult ki.
![]() | A - csípőcsont (os ilium) B - keresztcsont (os sacrum) C - ízületi vápa D - szeméremcsont (os pubis) E- összenövés F - ülőcsont (os ischii) Kép forrása: http://images.yourdictionary.com/pelvis |
További leírás a medence anatómiájáról>>
Medencesérülés
A medencesérültek többsége közlekedési baleset áldozata, emellett a magasból eseteknél is előfordul. Gázolt, motoros, autóból kirepült, de az autó első ülésén ülőknél is bekövetkezhet. Általános tünetei:
- erőteljes fájdalom,
- mozgásra jelentkező fájdalom,
- alsó végtag mozgásképtelensége,
- mozgáskorlátozottság,
- kivérzéses sokk jelei.
Elsősegély
A helyszínbiztosítást és gumikesztyű felvételét követően fogjuk meg a sérült fejét, figyelmeztessük, hogy lehetőleg ne mozogjon. Teljes mozgatási tilalom van. Keressünk további sérüléseket, a lábakat, medencét oldalról támasszuk meg (párna, ruhák stb.), majd takarjuk be a sérültet. Keressük a kihűlés és a kivérzéses sokk jeleit. Utóbbi esetben a sérülés jellegéből adódóan a sokkfektetés nem alkalmazható! Eszméletlen sérültnek áll előre emeléssel biztosítsunk légutat.
![]() |
Óvjuk a sérültet a kihűléstől! |
Ha a sérült veszélyben van több ellátó bevonásával tálcafogással helyezzék biztonságba!
Forrás: elsosegely.hu>>