Alkoholmérgezés
Általában mindannyian szívesen fogyasztunk bizonyos mennyiségű alkoholt, mert sokkal lazábbnak, felszabadultabbnak, közvetlenebbnek és kevésbé gátlásosnak érezhetjük magunkat. Azzal azonban nincs mindenki tisztában, hogy ha a kelleténél akár egy ezrelékkel több alkohol szívódik fel a vérébe, hamar életveszélyes állapotban találhatja magát.
Alkoholfogyasztás során az ember alkohol általi befolyásoltságát a vérbe felszívódott mennyiség határozza meg, amit ezrelékben szoktak megadni. Az elfogyasztott alkohol maximum két órán belül teljesen felszívódik.
Első stádium
Az első stádium az ittasság, ekkor a vér alkoholszintje 0,5-1,5 ezrelék között van. Ez az az állapot, amikor kellemesen érezzük magunkat és vidám társasági életet élünk, autóba azonban már jó esetben nem szállunk. Jellemző tünetek:
- reakcióképesség csökkenése
- veszélyérzet csökkenése
- enyhébb egyensúlyzavar
- beszűkült látómező
- beszédzavar
- szapora légzés és pulzus
- kipirult arc
- felszabadultság, eufória
- emelkedett vérnyomás
Második stádium
Az emelkedett hangulatú ittasság után következik a részegség, ami már úgymond nem tartozik a társadalmi normák közé. Ilyenkor a véralkoholszint 1,5-2,5 ezrelék között van és az ember már nem érzi magát olyan jól mint ittasan. Jellemző tünetek:
- egyensúlyzavar
- beszédzavar
- alacsony légzés- és pulzusszám
- sápadt arc
- hányinger, hányás
- nyugtalanság, agresszió
- aluszékonyság
Harmadik stádium
Alkoholmérgezésről 2,5 ezreléket meghaladó véralkoholszinttől beszélünk, ami már egy életveszélyes állapot. Jellemző tünetek:
- öntudat beszűkülése
- hideg, nyirkos bőr
- hányás
- kettős látás
- emlékezetvesztés
- lelassult, felületes légzés
- gyenge pulzus
Negyedik stádium
3,5 ezrelék fölött kialakulhat légzésbénulás, ami halálhoz vezet, illetve a mérgezett személy elveszti eszméletét, sőt, akár kómába is eshet. 5 ezrelék fölött szinte biztosan bekövetkezik a halál.
Elsősegély
Az alkoholos befolyásoltság alatt lévő ember minden esetben figyelmet igényel. A fentiekben leírtakból látható, hogy relatíve kismennyiségű fogyasztás is jelentősen növeli a balesetveszélyt. Nagyobb mennyiség elfogyasztása esetén a befolyásolt személyt lehetőleg ültessük vagy fektessük le. Az alkohol tágítja a hajszálereket, így nő a hőleadás, azaz a bajba jutott kihűlés veszélyének van kitéve. Takarjuk be, vigyük meleg helyre!
Ne hánytassuk!
Korábban sok szakirodalomban találkoztunk a hánytatás fogalmával. A magánál lévő, alkoholos befolyásoltság alatt álló személynél azt javasolták, hogy langyos, sós vízzel hánytassák, azonban ezt már NEM ajánlott! Ittas személy hánytatása esetén nagy a félrenyelés (aspiráció) lehetősége, így NE HÁNYTASSUK! Ami távozik a szervezetből, az távozik, ami nem, azt ne erőltessük!
Bíztassuk mély légvételre, nyugtassuk meg, ha fázik, takarjuk be, ha önként hánynia kell segítsük!
A beszélni, járni teljesen képtelen, illetve eszméletlen sérülthez hívjunk mentőt! A mentők kiérkezéséig fektessük stabil oldalfektetésbe vagy a hasára úgy, hogy szükség esetén a nyál és a hányadék kitudjon folyni a szájából.
Hogyan számoljuk ki a véralkoholszintet?>>
Légútbiztosítás, stabil oldalfektetés>>
Hánytassunk vagy ne hánytassunk? NE!>>